Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek

Nemzetközi és magyar sztárok klasszikus, jazz-, könnyű- és világzenei koncertjei és bemutatói, táncelőadások, kiállítások és filmvetítések, összesen több mint harminc programmal várja a közönséget március 31. és április 16. között a 3. Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek.
 
A Bartók Béla nevét viselő fesztivál 2021-ben azzal a céllal indult, hogy műfajok és produkciók sokaságán keresztül éltesse a zeneszerző által örökül hagyott gondolatiságot.
A szervezők közleménye szerint az idei programmal is a magyar közönség vágyálmait próbálják teljesíteni, közben pedig hangsúlyt helyeznek arra is, hogy a magyar művészek nemzetközi partnerek oldalán is megmutathassák magukat.



Kiemelték a Klangforum Wien koncertjét, amely a 100 éve született Ligeti György előtt tiszteleg. A két nappal a németországi debütálást követően Budapestre érkező produkciót Ligeti egykori munkatársa, a zeneszerző-dirigens Eötvös Péter vezényli. A koncert négy versenyműve Kelemen Barnabás, Fenyő László és Fejérvári Zoltán közreműködésével csendül fel a Müpában.
A régió egyik legismertebb szimfonikus zenekara, a Cseh Filharmonikusok és karmesterük, Szemjon Bicskov impozáns programmal nyitja meg a Bartók Tavaszt: Bartók és Stravinsky kompozíciói mellett a világhírű orgonista, Thierry Escaich legújabb zongoradarabját adják elő Cso Szongdzsin zongoraművész közreműködésével, alig két héttel a prágai világpremier után.
A patinás londoni Philharmonia Orchestra és karmestere, a finn Santtu-Matias Rouvali kifejezetten a fesztivál közönségére szabva állította össze a fesztivál zárókoncertjének programját: Beethoven mellé Sibeliustól és Bartóktól választottak egy-egy művet. A koncert szólistája Baráti Kristóf hegedűművész lesz.



A svájci Gabetta Consort Benjamin Appllal és egy főként Bach-szerzeményekből álló programmal érkezik a fesztiválra. Először koncertezik Budapesten a Mark Oliver Everett által vezetett alternatív indie rock formáció, az EELS. Hasonlóan sokan várták már az ír dalszerző-énekes, Damien Rice koncertjét is, míg a modern jazz kivételes alakja, a svájci zongorista-zeneszerző, Nik Bärtsch magyar zenésztársakkal készül közös, Bartók életművére reflektáló koncertre a Magyar Zene Házában.
A Budapest Ritmo világzenei fesztivál koncertjeinek ezúttal is az Akvárium Klub ad otthont, de idén először a felszínen, az Erzsébet téren is építenek egy színpadot, a Toldi moziban pedig filmvetítéseket tartanak.
Fotókiállítással, táncházzal, koncertekkel rendez Muzsikás-napot a Müpa az ötvenéves jubileumát ünneplő népzenei együttes tiszteletére április 10-én, és ezen a napon mutatja be a házban Alma (Lélek) című produkcióját a flamenco egyik legnagyobb táncosaként tisztelt Sara Baras és társulata is.
 
(MTI)