Csodás Magyarország: szentek és szerzetesek nyomában a Bakonyban

A Bakony szépséges völgykatlanjai és szurdokai, csörgedező forrásai, történelmi emlékhelyei a sokadik visszatéréskor is tartogatnak felfedezni valót.

A Bakony szívében, Zircen találjuk az ország egyik legrégebbi ciszterci apátságát. Gyönyörűen helyreállított barokk temploma ma is a szerzetesközösség liturgikus otthona. Kivételes szépségű az apátság műemlék könyvtára is, amelynek intarziás berendezésű nagytermét szakvezetéssel csodálhatjuk meg.
Pihenésképpen sétáljunk egyet a ciszterci apátság angolkert stílusú, ősfás arborétumában, vagy kóstoljuk meg a Zirci Apátsági Manufaktúra kisüzemi söreit!



A Bakony meghódítását a Kőris-hegy és a Nagy-Somhegy közötti völgykatlanban fekvő Bakonybélben is kezdhetjük. 1018-ban Szent István király alapított monostort a mai település környékén. Ma is áll a bencés rend kolostorépülete és barokk temploma.
Szent Gellért és Szent Günther remeteségének helyét a közeli Borostyán-kút kápolnája őrzi a stációkkal és a kálváriával. A kápolna előtt fakadó három forrást kőből rakott medencével foglalták kútházba, a vizük táplálta kis tó partján akár piknikezhetünk is.



Öt kihagyhatatlan élmény
- A Pannon Csillagdában, hazánk legmodernebb digitális planetáriumában 8 méter átmérőjű, félgömb alakú kupolára vetített kép és a térhatású 5.1 hang gondoskodik a felejthetetlen csillagközi élményről.
- A Kőris-hegy tetején álló Vajda Péter-kilátóból szinte teljes körkilátás nyílik, tiszta időben még az ausztriai Schneeberg és Rax kétezres csúcsai is idelátszanak.
- A Bakonybélhez közeli Kerteskői-szurdokban kanyarog a Gerence-patak, a szurdok hatalmas méreteivel és mesebeli szépségével ejti ámulatba a kirándulókat.



- A hajdan bakonyi betyárok búvóhelyeként is szolgáló Odvas-kői-barlangot a Bakonybéltől 3 km-re induló Boroszlán tanösvényen érhetjük el. Látványos, háromszög alakú bejárata a szikla aljában nyílik.
- Az odvas-kői pihenőhelytől kellemes sétával jutunk el a bakonyi Gyilkos-tóként is emlegetett Hubertlaki-tóhoz. A mesterséges gáttal elzárt tavacska helyén egykor égeres állt, erről tanúskodnak a víztükörből kiálló facsonkok. A völgyzáró gát mindkét oldalán padok, asztalok mellett pihenhetünk.

(Turizmus.com/ Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány)