Csodás Magyarország: mészkőcsodák Aggteleken

Lélegzetelállító földalatti és föld feletti képződmények, barlangi patakok, nyargaló hucul ménes és az egykori mészégetők emlékei: Aggteleken és környékén, hazánk legészakibb táján valóságos csodavilág várja ősszel is a kirándulókat.
 
Az országhatárokat nem ismerő Gömör-Tornai Karszt alatt húzódó barlangrendszer, vagyis az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjai a világörökség részét képezik.
Ennek legismertebb, legrégebb óta kutatott része, a Baradla-Domica-barlangrendszer méretével, változatosságával és cseppkőformáinak gazdagságával kápráztatja el az ide érkezőt. Az emberi képzelőerő olyan nevekkel ruházta fel ezeket, mint például Anyósnyelv, Mikulás, Tigris, Sárkányfej, Krokodilszáj, Csillagvizsgáló, de van a föld alatt Oszlopok csarnoka és Óriások terme is.



Egész évben látogatható a több mint 30 kilométer hosszú barlangrendszer, de csak vezetett túrák keretében. A barlang jósvafői kijárata mellett az érdeklődők díjmentesen megtekinthetik a Kessler Hubert-emlékházat is.
A karsztvidék ugyanakkor a felszínen is számos nem mindennapi látnivalót kínál. A víznyelők, töbrök, búvópatakok, a kivágott erdők helyén kialakult kopár hegyoldalak megismerésére kiváló lehetőséget adnak a különböző hosszúságú túraútvonalak. Az egyik legszebb kilátópont a Baradla-barlang aggteleki bejárata fölötti, 51 méter magas sziklafal tetején található.



Túrázás közben találkozhatunk a mezőn ridegen tartott, kistermetű hucul ménessel, de láthatjuk az egykori szénégetők kemencéjét is. Jósvafőn megcsodálhatjuk a Tengerszemet, Aggteleken pedig a kopjafás temetőt. Hosszabb túrához elektromos rásegítésű kerékpárt is lehet bérelni. Ha pedig marad időnk, Aggteleken érdemes még felkeresni az Ördögszántást, a 13. századi református templomot, a harangtornyot, a tájházat és a nyitott parasztudvart.



(turizmus.com/ A cikk eredetileg a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány Csodás Magyarország című kiadványában jelent meg.)