A turisztikai célból igénybe vett vendégéjszakák száma tavaly megfeleződött az EU-ban

Az Európai Unió turisztikai szálláshelyein töltött vendégéjszakák száma a koronavírus okozta járvány miatt 1,4 milliárdra csökkent tavaly, ami 52 százalékkal marad el az előző évben feljegyzett adatoktól.
 
Az Európai Unió luxembourgi székhelyű statisztikai hivatalának (Eurostat) jelentése szerint a vendégéjszakák száma az összes uniós tagállamban csökkent az előző évhez képest. Közöttük Ciprus, Görögország és Málta volt a leginkább érintett, esetükben a visszaesés meghaladta a 70 százalékot. A legkevésbé érintettek között Hollandia és Dánia szerepelt, ezek az országok kevesebb, mint 35 százalékos csökkenést jelentettek. Az uniós statisztikai hivatal grafikonja Magyarország esetében mintegy 58 százalékos visszaesést mutat a turisztikai szálláshelyeken töltött vendégéjszakák számát illetően a vizsgált időszakban.



Az előző évhez képest tavaly a külföldi látogatók által eltöltött éjszakák száma átlagosan 68 százalékkal, míg a belföldi turisták vendégéjszakáinak száma átlagosan 38 százalékkal esett vissza az uniós tagállamokban. Tavaly mindössze három olyan uniós ország volt, ahol a helyi lakosok több fizetős szálláshelyet vettek igénybe saját hazájukban, mint a külföldi látogatók. Szlovéniában a helyiek 33 százalékkal, Máltán és Cipruson 15 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek turisztikai szálláshelyen tavaly 2019-hez képest. Ezzel szemben Spanyolország, Görögország, Románia, Magyarország és Lengyelország jegyezte fel a legjelentősebb, több mint 40 százalékos visszaesést a helyi turizmus számait illetően.
A külföldi turisták által eltöltött vendégéjszakák számának legjelentősebb, több mint 80 százalékos csökkenését Ciprus és Románia, a legkevesebbet (44 százalék) Ausztria jelentette.
 
(MTI)