Jeruzsálem óvárosa megújulva várja a zarándokokat és a turistákat

Húsvét ünnepére utolsó szakaszába ért Jeruzsálem óvárosának évtizedes akadálymentesítése, már a teljes terület 95 százaléka és a Jézus utolsó útját jelző Via Dolorosa teljes hat kilométere járható kerekesszékkel is.

Eddig komoly nehézségeket okozott a hirtelen megbetegedő emberek orvosi ellátása, de a szűk sikátorokat már meg tudják közelíteni a különleges, mini mentőjárművek és tűzoltóautók, szemeteskocsik és a babakocsikkal közlekedő emberek is. A turisták és zarándokok mellett az ott élők életminőségét is javítja a 22 millió sékelből (közel 2,4 milliárd forint) megvalósított fejlesztés.
„Mivel a jeruzsálemi óváros az UNESCO Világörökség helyszíne, minden változást megfigyelő és műemlékvédő csoportok kísérnek figyelemmel, és teljesíteni kell az ő elvárásaikat is” – hangsúlyozta Gura Burger, a felújítási programot végrehajtó Kelet-Jeruzsálemi Fejlesztési Vállalat szóvivője.



Jeruzsálem óvárosa öt dombra épült, amelyek között nyolcvan méteres a legnagyobb szintkülönbség, és ezért a generációk óta épített lépcsők ezrei jellemzik a sikátorokat.
Az építkezés során kerekesszékes közlekedést is biztosító kövezetet hoztak létre a lépcsők mellett, kihasználva azt a lehetőséget, hogy a koronavírus-járvány miatt külföldiek hosszú időn át nem léphettek be Izraelbe, és csak a helyiek jártak a szinte kihalt óvárosban.



A projekt keretében felújították az óvárosi járdákat és a föld alatti infrastruktúrát, akadálymentesítő rámpákat terveztek és építettek, átfestették a homlokzatokat és a pergolákat, klímaberendezéseket tettek számos helyre, rendezték az üzletek, lakóházak bejáratait, több helyen kapaszkodókat helyeztek el a falak mentén az utca lejtése miatt, és létrehoztak 14, táblákkal jelzett, akadálymentesített és díjmentes illemhelyet.
 
(MTI)