Hosszú hétvége Grúziában

A grúz templomok egy letűnt világ hangulatát idézik, és megkóstolhatjuk az ősi módon készült fehér- és vörösborokat.

A KéK Travel kiemelt ajánlata az 1000 út utazási iroda katalógusából.

Első nap: Kutaiszi - Tbiliszi
Indulás Budapestről a hajnali órákban, érkezés Kutaiszibe délelőtt, majd indulás Grúzia fővárosa, Tbiliszi felé. Útközben elfogyasztunk egy grúz reggelit. A fővárosba érkezés után megkezdjük az ismerkedést a látnivalókkal. A város és környéke már az ie. 4 évezredtől lakott, a legkorábbi írásos említés a 4. századból származik. Jelenlegi arcát mutatva harmóniában fér meg egymás mellett az ősi és a modern városrész: kicsit európai, mégis kicsit keleties, ahol szépen felújított sétálóutcák és éttermek csalogatják a látogatókat.


 
Tbiliszi utcáin sétálgatva bepillantást nyerhetünk a város történetébe, miközben felfedezhetjük az egyházi és világi építészet műalkotásait. A városnézést az óvárossal kezdjük, ahol a szűk kis utcákban lépten-nyomon gyakran ősi időkből származó látnivalókba botlunk. A 12. században alapított Metekhi templom után elsétálunk a zsinagógához, a Szioni Székesegyházhoz (7. század), a Béke hídjához és az Ancsiszkáti templomhoz (6. század). Ezután átmegyünk a modern városrészbe, felkeressük a Rusztaveli sugárutat, majd felmegyünk Grúzia Anyja szobrához, ahonnan leereszkedve lehetőségünk lesz a Narikala erődöt is megtekinteni. A városra legszebb kilátás az erődből nyílik. Végül felkeressük a híres kénes fürdőket.


 
Második nap: Tbiliszi vagy borkóstoló program
Szabadprogram Tbilisziben vagy fakultatív kirándulási lehetőség a fantasztikus grúz borok világába.
Ha szeretné egyénileg felfedezni a várost, akkor a szálloda környékén sok kiváló étterem található, ahol elfogyaszthatnak egy helyi ételkülönlegességekből álló ebédet. Felülmúlhatatlanok a friss grúz zöldségek és fűszerek, a különböző tésztaételek, házisajtok, saslikok és természetesen a grúz vörösborok.


 
Délután fakultatív kirándulást teszünk Sighnaghi megerősített középkori városába. Ha kigyönyörködtük magunkat a környékben és a csodálatos épületekben, akkor lehetőségünk nyílik felkeresni Szt. Nino sírját, a 4. században emelt Bodbe kolostorban. Városnézésünk után látogatást teszünk egy helyi családi borászatban, ahol megkóstoljuk az ősi módon készült fehér- és vörösbort. A grúz borok feltehetően a történelem leghosszabb előzményeire tekintenek vissza, állítólag a bortermelés is a mai Grúzia területén alakult ki. Még az egészen különleges betűiket is a szőlőkacsokhoz hasonlítják. Az ősi borkészítési eljárás nagyjából az alábbi: a szőlőmustot méhviasszal lezárt agyagedényekben (grúzul kvevrikben) a földbe ásták, hogy ott állandó, alacsony hőmérsékleten menjen végbe az erjedés. Megkóstoljuk a friss grúz kenyeret, majd saslik ebéddel és hagyományos grúz ételekkel zárjuk a napunkat.


 
Harmadik nap: Tbiliszi – Mcheta – Gori – Uplistsikhe – Kutaisi
Utunkat Kutaiszi felé vesszük. Első megállóként felkeressük Mcheta-t, Grúzia ősi fővárosát és vallási központját. Mcheta, az egykori Ibéria, majd Kartli első fővárosa, festői tájon, a Mtkvari és az Aragvi folyók összefolyásánál fekszik. A hagyomány szerint a mellette és fölötte emelkedő hegytetőre állította Szent Nino a keresztjét, melynek helyére később kápolnát, majd templomot emeltek: ez lett a Jvari templom. Az építés 586 és 608 között zajlott le. A templom körül védelmi fal is állt, ennek a nyomait ma is láthatjuk. A Jvari Mcheta városától keletre fekszik, így a felkelő nap első fénye a templomot éri, ezért reggelente a városból rátekintve a templom szinte mennyei fényben tündöklik. Este, amikor a város már árnyékba borult, a nap utolsó sugarai még beragyogják a templomot. A Szvetichoveli székesegyház jelentőségére a neve is utal: Szveti-Choveli, vagyis „életadó oszlop”. Ezen a helyen a kereszténység előtt szentélyliget volt, majd a kereszténység felvétele után a 4. században az ősi pogány szent helyre fatemplomot építettek, az 5. században pedig bazilikát. A ma látható templom a 11. század elején épült, amikor az araboktól sikerült visszahódítani a várost és az építkezés a keresztény egyház jelentőségének visszaállítását szimbolizálta. A székesegyház a kaukázusi építészeti hagyományokat követi és az elsőként Kutaisziben, a Bagrati székesegyházon megjelenő stílusjegyeket őrzi magán.


 
Felkeresünk egy helyi borászatot, ahol borkóstolón is részt veszünk. A Gori régió jellegzetes borait lesz alkalmunk megízlelni, melyet a tradicionális, agyag edényben erjesztenek.
Folytatjuk utunkat Upliszcikhe barlangvárosa felé. A sziklába vájt város az egyik legfontosabb hely Grúzia történelmében, ezen a helyen haladt át a híres Selyemút. A város több ezer éven keresztül lakott volt és több, mint 700 lakóhelyiséget számlált; mára mintegy 150 maradt belőlük. Megtekintjük az egykori lakóhelyiségeket, a borospincéket, a pékséget, az antik színházat és a középkori bazilikát.


 
Indulás Goriba, mely leginkább arról nevezetes, hogy itt született Sztálin. A múzeum kertjében áll egy páncélozott vasúti kocsi is, amellyel Sztálin olyan fontos eseményekre utazott, mint például a jaltai és a teheráni konferencia.
 
Negyedik nap: Kutaiszi – Budapest
Reggeli követően indulás a repülőtérre.


 
Az út során meglátogatott UNESCO Világörökségi helyszínek:
Jvari székesegyház
Szvetichoveli Székesegyház
A programok és a szállodák változtatásának jogát irodánk fenntartja!
 
Fotók: mostafa meraji/ Pixabay// JLB1988/ Pixabay// Svetlana/ Pixabay// Makalu/ Pixabay// Makalu/ Pixabay// JLB1988/ Pixabay// falco/ Pixabay// Ines Hirschauer/ Pixabay
 
A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!
 
(1000 út utazási iroda)