Súlyos munkaerőhiánnyal küzd Ausztria turizmusa

Ausztria gazdasága továbbra is küzd a munkaerőhiánnyal, amelynek egyik legakutabb területe a turisztikai ágazat.
 
Míg a világjárvány alatt az osztrák munkanélküliek száma meghaladta a félmilliót, addig mára 113 ezer nyitott álláslehetőséget tart számon az osztrák munkaügyi hivatal (AMS). A munkaerőhiány különösen a szolgáltató szektorban és az egészségügyben érezhető, az előbbi területén a turizmus és a vendéglátás a kritikus területek, ahonnan leginkább hiányzik a szakember.
Az Eurostat adatai szerint Ausztria az Európai Unióban a legtöbb betöltetlen álláshellyel rendelkező ország, ahol fajlagosan a legmagasabb az üres munkakörök aránya. Míg az EU átlagában a versenyszférában a betöltetlen munkakörök aránya 2,9 százalék, Ausztriában ez az arány 5,4 százalék. Magyarországon a mutató kedvezőbb az EU átlagánál, 2,5 százalék körüli. Az elemzés rámutat arra, hogy a turizmus gazdasági és társadalmi szerepe igen jelentős Ausztriában, így az ágazati problémák kihatnak a nemzetgazdaságra. A munkakörülmények nem megfelelőek, és az extra leterheltség magas fluktuációhoz vezet, amely tovább súlyosbítja a munkaerőhiányt a szektorban.



További probléma, hogy a babyboomer generációból nagy számban most mennek nyugdíjba, így jelentős munkaerőkapacitás esik ki a piacról, továbbá a járvány utáni trendnek megfelelően a munkavállalók sokszor inkább részidőben kívánnak dolgozni. Ez mutatkozik meg abban a jelenségben, hogy nemzetgazdasági szinten a ledolgozott munkaórák száma még csak most éri a járvány előtt szintet, bár nominálisan sokkal többen vannak állásban, mint korábban, csak sokan nem teljes munkaidőben.
 
(turizmus.com)