Ismét látogatható a Szűz tornya Isztambulban

Átfogó restaurálása után műemlékként és múzeumként nyitott újra az isztambuli Szűz tornya.
 
Az ázsiai oldalon álló Kız Kulesi (szó szerint: Leánytorony) az i. e. 5. században épült a Boszporusz partjainál, egy kis szigeten. Itt ellenőrizték és adóztatták meg a Boszporuszon áthaladó hajókat.
A 12. században Manuel Komnenos bizánci császár erődöt épített a szigeten. Miután II. Mehmed szultán 1453-ban elfoglalta Isztambult, újjáépíttette a tornyot, amely őrtoronyként, világítótoronyként és karanténállomásként szolgált a következő évszázadokban. A 20. század második felében radarállomásként, raktárként, később étteremként használták az építményt.


 
A toronyhoz több legenda is fűződik. Az egyik szerint a leányának építtette a szultán menedékül, miután megjósolták neki, hogy a lány kígyómarás következtében fog meghalni. A hercegnő azonban nem kerülte el a sorsát, mivel egy kígyó végül mégiscsak bejutott a toronyba, egy gyümölcsöskosárban elrejtőzve.
A tornyot 2021-ben kezdték el restaurálni, és néhány napja nyitott újra műemlékként és múzeumként. Megközelíteni hajóval lehet, a szállítás 50 török lírába, a belépőjegy pedig 400 török lírába kerül. Museum Pass Türkiye birtokában csak a szállításért kell fizetni.
 
(turizmus.com)