Gasztronómiai utazások: Bordeaux, bor és kultúra (2. rész)

Utazásunk során megismerjük Franciaország két világhírű borvidékét, Margaux-t és Saint Émiliont.

A KéK Travel kiemelt ajánlata az 1000 út utazási iroda katalógusából.

Harmadik nap: Arcachon – Pauillac – Margaux – Bordeaux
Reggeli után az Atlanti-óceán partján található Arcachon felé utazunk. Itt található Európa legnagyobb homokdűnéje, a Dune de Pyla. Méretei lenyűgözőek: három kilométer hosszú, 500 méter széles, helyenként eléri a 107 méteres magasságot. A dűnék tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a végtelen óceánra. Séta kora délutánig, majd Franciaország és Bordeaux leghíresebb borvidékére a Garonne bal partján elterülő Médoc és Haut Médoc területére utazunk.


 
Itt található a négy legnagyobb Premier Grand Cru Classé minősítésű borászat (Chateau Margaux, Chateau Latour, Chateau Lafite Rothschild, Chateau Mouton Rothschild). Először a Chateau Pichon Baron birtokra látogatunk. A gyönyörű környezetben fekvő kastély és birtok egyike a Bordeaux környéki történelmi szőlőültetvényeknek, és 1855 óta Second Grand Cru Classé minősítésű. A borkóstolás alatt a 2000-es évek legjobb boraiból kapunk ízelítőt.


 
Ezt követően érkezünk a Margaux földjén található, 1855 óta Grand Cru Classé minősítésű, Chateau Marquis de Terme pincészetbe. A birtok már az 1700-as évek végén ismertté vált, amikor 1787-ben Thomas Jefferson, későbbi amerikai elnök borászként ellátogatott Bordeaux-ba. A birtok borait a 16 legjobb bordeauxi bor közé sorolta, amelyeket akkoriban kóstolt. Ma a kastély a Seneclauze család tulajdonában van, akik 1935-ben megvásárolták a birtokot. A Chateau Marquis de Terme 40 hektáros területen termel szőlőt, Cabernet Sauvignon, Merlot és Petit Verdot fajtákkal, melyek közepes és testes borokat eredményeznek.


 
A szőlőt ma is kézzel szedik és gondosan válogatják, hogy csak a legszebb bogyók kerüljenek a tartályokba. A bortermelés során a legjobb a tradicionális és a modern borkészítési módszereket ötvözik. A látogatás után a birtok két borát kóstoljuk meg helyi sonka és sajt kíséretében. Este érkezünk vissza Bordeaux-ba.


 
Negyedik nap: Bordeaux – Budapest
Délelőtt a város legnagyobb piacát, a Marché des Capucines-t látogatjuk meg. A 19. században épült vásárcsarnok helyén már a 17. század elején is piacnapokat tartottak. Friss zöldségek, gyümölcsök, húsok, halak, rákok, kagylók, olivabogyók széles választéka várja a vásárlókat. A standokon egyedi ajánlatokkal is találkozhatunk, kóstolgathatjuk a friss termékeket, de akár meg is ebédelhetünk a piacon, vagy a Capucins negyedben található számos étterem egyikében.


 
Délután Franciaország borfővárosával ismerkedünk. Először a Bor és Kereskedelmi Múzeumba látogatunk. A XV. Lajos korabeli épületben a bortermelés és borkereskedés három évszázados történetével ismerkedhetünk meg. A vezetett múzeumlátogatást borkóstolás zárja. Ezután a hangulatos várost járjuk be, ahol közel ötezer gótikus és barokk épülettel találkozhatunk, melyek többsége a 17. századba repít minket vissza (Bordeaux régi városrésze az UNESCO világörökségének része).


 
Főbb látnivalók: Szent András katedrális, a Palais Rohan, a beépítetlenül hagyott központi tér, a Place des Quinconces a Monument aux Girondins-nal, a Börzepalota (Place de Bourse), a Grand Théatre és a környező árkádos házak. A régi házak között közlekedő ultamodern, vezeték nélküli villamos színesíti a városképet.
Délután transzfer a repülőtérre, majd utazás Budapestre.


 
Az út során érintett UNESCO Világörökségi helyszínek:
Saint-Emilion borvidéke és az Igazságügyi palota
Bordeaux régi városrésze a kikötővel
 
Fotók: Niki Nagy/ Pixabay// jacqueline macou/ Pixabay// Colin Burbidge/ Pixabay// jcsstudio/ Freepik// Rudy and Peter Skitterians/Pixabay// Rudy and Peter Skitterians/ Pixabay// Karabo_Spain/ Pixabay// Niki Nagy/ Pixabay
 
A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!
 
(1000 út utazási iroda)