Bordeaux: bor és kultúra

Utazásunk során megismerjük Franciaország két világhírű borvidékét, Margaux-t és Saint Émiliont, megmásszuk Európa legnagyobb homokdűnéjét, és ismereteket szerzünk a bortermelés történetéről.

A KéK Travel kiemelt ajánlata az 1000 út utazási iroda katalógusából.

Első nap Budapest - Bordeaux
A Liszt Ferenc repülőtérről indulunk 10:45-kor a Ryanair közvetlen járatával, Bordeauxba 13:20-kor érkezünk.
Délután már Franciaország borászati fővárosával ismerkedünk. Először a Bor és Kereskedelmi Múzeumba látogatunk el; a XV. Lajos korabeli épületben a bortermelés és kereskedés három évszázados történelmével ismerkedhetünk meg. A vezetett múzeumlátogatást egy borkóstolás zárja kétféle borral. Ezután a hangulatos várost járjuk be, ahol közel 5000 gótikus és barokk épület áll ma is, amelyek többsége a 17. századba repít minket vissza. Bordeaux régi városrésze a kikötővel (Porte de la Lune) az Unesco világörökségének része. A séta során érintett főbb látnivalók: Szent András katedrális (Cathédrale Saint-André), a Palais Rohan (érsekségi palota és városháza egy helyen), a Place des Quinconces a Monument aux Girondins, a Börzepalota (Place de Bourse), a Grand Théatre és a környező árkádos házak, , Le Miroir d’Eau (Víztükör attrakció).


 
A belvárosban található a Rue Sainte Catherine bevásárló utca, és a híres Lafayette áruház, amelynek belső tere egy királyi palotához hasonlít.
Este fakultatív programként gasztronómiai vacsorát ajánlunk a La Cité du Vin ultramodern épületének legfelső emeletén található panorámás étteremben, ahonnan kivételes kilátás nyílik az esti fényben pompázó városra.



Második nap: Saint-Émilion - Bordeaux
Reggeli után a közeli Saint-Émilionba utazunk. Teszünk egy sétát a középkori műemlékvárosban, ahol megtekintjük az Église Monolithet, a sziklába vájt föld alatti templomot, a hozzá tartozó katakombákat, majd a Cloître de la Collégiale társas kolostort, valamint a Chapelle de la Trinité, azaz a Szentháromság kápolnát. Ebéd a hangulatos városka egyik éttermében.



Ezt követően a közeli Chateau Pressacban kezdjük ismerkedésünket a borok világával. A középkori kastély birtokára az 1700-as évek elején telepítették az első szőlőültetvényeket. A borok minőségének folyamatos javítása során, 2012-ben elérték a Grand Cru Classé minősítést. A vezetett látogatást háromféle bor kóstolása zárja.
A nap végét egy világhírű birtok koronázza meg. A Chateau Smith Haut Lafitte története a 17. század végén kezdődött, és 2015-ben egy különleges borral ünnepelték az eredeti szőlőültetvény születésnapját. A bírtok és történelmének megismerése után a tulajdonosok magánpincéjében háromféle bort kóstolunk meg a legjobbakból: egy fehér és egy vörös Premier Grand Cru Classé bort, majd egy fiatal vörösbort.



Harmadik nap Arcachon - Pauillac - Margaux - Bordeaux
Reggeli után az Atlanti-óceán partján található Arcachon felé utazunk. Itt található Európa legnagyobb homokdűnéje, a Dune de Pyla. Méretei lenyűgözőek: 3 kilométer hosszú, 500 méter széles, magassága eléri a 107 métert. A dűnék tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a végtelen óceánra. Séta kora délutánig, majd Franciaország és Bordeaux leghíresebb borvidékére, a Garonne bal partján elterülő Médoc és Haut Médoc területére utazunk. Itt található a négy legnagyobb Premier Grand Cru Classé minősítésű borászat (Chateau Margaux, Chateau Latour, Chateau Lafite Rothschild, Chateau Mouton Rothschild).
Először a Chateau Pichon Baron birtokra látogatunk el. A gyönyörű környezetben fekvő kastély és birtok egyike a Bordeaux környéki történelmi szőlőültetvényeknek, és 1855 óta Second Grand Cru Classé minősítésű. A borkóstolás alatt a 2000-es évek legjobb boraiból kapunk ízelítőt.



Ezt követően érkezünk a Margaux földjén található, 1855 óta Grand Cru Classé minősítésű, Chateau Marquis de Terme pincészetbe. A birtok már az 1700-as évek végén ismertté vált, amikor 1787-benThomas Jefferson, későbbi amerikai elnök borászként ellátogatott ide. A birtok borait a 16 legjobb bordeauxi bor közé sorolta, amelyeket akkoriban kóstolt. Ma a kastély a Seneclauze család tulajdonában van, akik 1935-ben megvásárolták a birtokot. A Chateau Marquis de Terme 40 hektáros területen termel szőlőt, Cabernet Sauvignon, Merlot és Petit Verdot fajtákkal, melyek közepes és testes borokat eredményeznek, kiegészítve tanninokkal, sok mélységgel és csodálatos aromákkal.
A szőlőt kézzel szedik és gondosan válogatják, hogy csak a legszebb bogyók kerüljenek a tartályokba. A bortermelés során a legjobb a tradicionális és a modern borkészítési módszereket ötvözik. A látogatás után a birtok 2 féle borát kóstoljuk meg helyi sonka és sajt kíséretében.
Este érkezünk vissza Bordeauxba.



Negyedik nap: Bordeaux - Budapest
Délelőtt a város legnagyobb piacát, a Marché des Capucines-t látogatjuk meg. A 19. században épült vásárcsarnok helyén már a 17. század elején is piacnapokat tartottak. Friss zöldségek, gyümölcsök, húsok, halak, rákok, kagylók, olivabogyók széles választéka várja a vásárlókat. A speciális standokon egyedi ajánlatokkal is találkozhatunk, kóstolgathatjuk a friss termékeket, de akár meg is ebédelhetünk a piacon, vagy a Capucins negyedben található számos étterem egyikében.


 
Akik a piacot kihagynák, mert még többet szeretnének megtudni a borokról, azoknak ajánljuk, hogy térjenek vissza a Cité du Vin épületébe, ahol egy interaktív kiállítás keretében ismerkedhetnek tovább a borkészítés tudományával.
Kora délután transzfer a repülőtérre. Elutazás Bordeauxból 16:30-kor, érkezés Budapestre 19:00-kor.
 
Az UNESCO Világörökségi listáján szereplő helyek:
Saint-Emilion borvidéke és az Igazságügyi palota
Bordeaux régi városrésze a kikötővel
  
Fotók: antoine carrion/ Pixabay// jacqueline macou/ Pixabay// Rudy and Peter Skitterians/ Pixabay// Rick Baldwin/ Pixabay// Burkhard Lüling/ Pixabay// Rudy and Peter Skitterians/ Pixabay// Niki Nagy/ Pixabay// Thomas Hendele/ Pixabay
 
A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!
 
(1000 út utazási iroda)