Albánia titkos kincsei: Durres kikötővárosa

Albánia a mediterrán régió egyik rejtett kincse, természeti szépségei, történelmi látványosságai, mérsékelt árfekvése miatt szerepel a kiemelt desztinációk között.

A kicsiny, Magyarországhoz képest alig egyharmadnyi területű Albánia a mediterrán térségben, a Balkán-félsziget nyugati szélén fekszik, az Adriai- és Jón-tenger partján. Északról Montenegróval és Koszovóval, délről Görögországgal, keletről pedig Macedóniával határos. Az ország kétharmadát hegyek borítják, legmagasabb csúcsa a 2764 méteres Korab.
A mediterrán régió egyik rejtett kincse idegenforgalmi szempontból ma még kevésbé fejlett, mint például Görögország, természeti szépségei, történelmi látványosságai, a helyiek vendégszeretete, illetve a mérsékeltebbköltségek miatt a kiemelten ajánlott desztinációk között szerepel. Kiváltképpen azoknak tökéletes választás, akik nem szeretik a tömegturizmus kellemetlen hatásait, a zsúfolt strandokat, a drága szállodákat és éttermeket – ők kiváltképpen elégedettek lesznek, ha Albániába tervezik a nyaralásukat.


 
Durres Albánia legrégebbi városa, legnagyobb kikötője és üdülőhelye. A várost i.e. 627-ben a Korfuról érkező telepesek alapították. Kikötőjét 1927-ben kezdték el építeni, majd hamarosan az ország legnagyobb tengeri kapujává nőtte ki magát. Innen indult az első vasútvonal, itt épültek az első gyárak, illetve Durresben indult elsőként fejlődésnek az albán idegenforgalom. A várost autópálya köti össze Tiranával, így könnyen megközelíthető. Az öböl lassan mélyülő, homokos partján ma is folyamatosan épülnek a szállodák és az üdülőközpontok.



A tengerparton kellemes sétány, a belvárosban pedig hangulatos éttermek, kávézók, cukrászdák és üzletek várják a látogatókat. Érdemes megnézni a város ókori amfiteátrumát, amelyhez egy mozaikokkal díszített kápolna is tartozik. A tengerparti sétány mentén megtalálhatjuk az Archeológiai Múzeum régi és új épületét. A közeli dombon áll Zogu király rezidenciája, ahonnan a város és tenger csodálatos panorámája tárul elénk. Kellemes sétával ellátogathatunk a mártírok emlékművéhez, vagy akár a helyi piacra is.
A városból félórányi autóúttal könnyen eljuthatunk Kruja városába, amelynek neve Szkander bég emlékével forrt össze. A látnivalók közül érdemes megtekinteni az óvárosi részt, a Néprajzi Múzeumot és Szkander bég Múzeumát, amelyben könyvtár, térképek, mozaikok, szoborcsoportok, szentképek, portrék, üvegképek örökítik meg az ország középkori történelmét.
 
Fotók: wal_172619/ Pixabay