A Balti-tenger kincsei: Vilnius - Riga - Tallinn - Helsinki (1. rész)

A KéK Travel kiemelt ajánlata az 1000 út utazási iroda katalógusából.

Első nap: Budapest - Vilnius
Indulás Budapestről menetrend szerinti járattal, átszállással Vilniusba, Litvánia fővárosába. Érkezés után a Vilniustól 27 kilométerre található Trakai felkeresése, ahol megnézzük a színpompás, vöröstéglás, romantikus vízi várat, a Litván Nagyfejedelemség egykori székhelyét. Trakai falut öt tó veszi körül, amelyeken több szigetecske is található. Ezen szigetek egyikén, a 14. században építették fel Trakai várát, mely egy hangulatos fahídon közelíthető meg. A vármúzeum belső udvarán falépcsőkön keresztül érhetők el a kiállítótermek, amelyekben a vár történelmének hagyatékai láthatók. A kristálytiszta vizű tavon kis vitorlás hajók, kirándulóhajók és csónakok színesítik a látképet. A vár megtekintése után szabadidő, egyéni étkezési lehetőség, majd autóbusszal utazás Vilniusba.



Második nap: Vilnius - Kaunas
Reggeli után gyalogos városnézés az UNESCO Világörökségi listán szereplő Vilniusban. Az óvárosban egymást követik a stílusirányzatok, a reneszánsz, a gótika, a barokk és a modern épületek jól megférnek egymás mellett. Felkeressük a Szent Szaniszló székesegyházat, a vöröstéglából épült Szent Anna templomot (a város egyik ikonikus látnivalóját és az északi gótika egyik csodálatos épületét), majd láthatjuk a Báthori István alapította egyetemet, valamint a Hajnalpír-kaput. A városnézés során érdemes a számtalan borostyánüzletek egyikébe betérni, hiszen Litvánia egyik jelképe ez az ásvány, amely rengeteg színváltozatban kapható.



Ezt követően autóbusszal továbbutazás az ország második legnagyobb városába, Kaunasba, mely az ország két legnagyobb folyójának, a Nemunasnak és a Nerisnek az összefolyásánál található. Egy rövid séta a városban. A Nagy Vitold templom, a Dóm és a Perkunas ház a két világháború közötti ideiglenes főváros hangulatát idézi fel. Szabadidő és egyéni étkezési lehetőség Kaunasban. A nap végén jutunk el a Keresztek Hegyéhez, a „litván Golgotához”, amelyet az évszázadok alatt egy hatalom sem tudott eltörölni. Az egész világon egyedülálló, a Siauliai városától 12 kilométerre található Keresztek hegyén megszámolhatatlanul sok kereszt található, a lécekből összetákoltaktól a művészi mestermunkákig. A hegy a hit, a szabadságvágy, és a megszállók elleni néma tiltakozás szimbóluma, a litván nemzeti identitás emlékműve.



Harmadik nap: Rundale kastély - Riga
Reggeli után a kurlandi hercegek egykori nyári rezidenciáját, a „Baltikum Versaillesát”, a Rundale kastélyt keressük fel. A gyönyörű barokk létesítményt Bartolomeo Francesco Rastelli, a szentpétervári Téli palota olasz tervezője álmodta és valósította meg, ezáltal nem véletlen, hogy némi hasonlóság fedezhető fel a két épület között. A 168 szobás kastély építését 1767-ben fejezték be, az ezt követő években sok vihart élt át, még iskolaként és magtárként is funkcionált. Ma már szerencsére nem csak az épületet, hanem a csodálatos francia stílusú parkot is eredeti állapotában tekinthetjük meg. Ezt követően autóbusszal Rigába, Lettország fővárosába visz az utunk.



Riga történelmi óvárosa az UNESCO Világörökség része. A település a Balti-tenger partján, a Daugava folyó torkolatánál terül el, és a 14. századtól kezdődően a Hanza Szövetség tagjaként fontos kereskedelmi központtá vált. A várost gyakran nevezik Európa szecessziós fővárosának, hiszen nincs még egy olyan hely Európában, ahol ilyen tekintélyes számban és ilyen nagy arányban fordulnának elő Art Nouveau (Jugendstil) épületek. Az épületek felsőbb szintjeit gyakran virág- és állatmotívumok, esetenként groteszk emberalakok, meztelen testek, rémisztő szörnyek díszítik, és minden épületnek megvan a maga üzenete.



Lettország fővárosa nem a hangulatos óváros, a világhírű templomi orgona vagy a fekete balzsam miatt került fel a Világörökség listájára, hanem éppen az egyedülálló szecessziós negyede miatt. Gyalogos városnézésünk során olyan látnivalókat ejtünk útba, mint a Három fivér ház, a Dóm, a Szent Péter székesegyház, a Feketefejűek háza és a Svéd kapu, miközben a gótikától a szecesszióig szinte minden építészeti stílussal találkozunk. Érdemes a város főterén egy teraszos, napernyős kávézóba beülni, ugyanis nem csak a hely hangulata magával ragadó, hanem az utcazenészek muzsikája is.
 
A körút során meglátogatott UNESCO Világörökségi helyszínek:
Vilnius történelmi központja; Riga történelmi városközpontja; Tallinn történelmi óvárosa



Fotók: 495756/ Pixabay// Makalu/ Pixabay// / Pixabay// jacqueline macou/ Pixabay// Evgeni Tcherkasski/ Pixabay// Nikolaus Bader/ Pixabay// Makalu/ Pixabay
 
A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!
 
(1000 út utazási iroda)