Srí Lanka kincsei: Sigiriya

A Dambulla város mellett álló, ősi fellegvár a 200 méter magas, magányosan álló Oroszlán-sziklára épült. Az erődítményt Kassapa király emeltette az 5. században, azzal a szándékkal, hogy itt rendezi be a birodalom új központját. A meredek szikla beépítése a kor technológiáját figyelembe véve elképesztő építészeti bravúr volt, s bár a palota csak romos állapotban maradt fenn, még csonka formában is lenyűgöző.


 
Az erődítményt az 5. század végén kiürítették, a helyőrség és az udvartartás Kassapa király halálát követően elhagyta a fellegvárat, az épületeket pedig buddhista szerzetesek vették birtokba, akik kolostorként működtették egészen a 14. századig. Ezt követően az ősi romváros feledésbe merült, s csak 1980-ban kezdődtek meg a régészeti feltárások, majd Sigiriya felkerült az UNESCO Világörökségi listájára.


 
A 200 méter magas Oroszlán-sziklára – amely a felfelé vezető út felénél emelt, oroszlánt formázó kapuról kapta a nevét – már csupán a pompás kilátás miatt is megéri fellépcsőzni. A látogató mindenütt mívesen kidolgozott, élethű falfestményeket talál: nem csupán a homlokzati felületeket, de a barlangok mennyezeteit is festmények díszítik. A szikla tetején és az ösvényeken gondosan tervezett kertek találhatók.
 
Fotók: Poswiecie/ Pixabay// pasja1000/ Pixabay// Artur Maltsau/ Pixabay