Kalandok a Kaukázusban: Grúzia luxuskivitelben (2. rész)

A leghosszabb grúz körutazás érinti a Fekete-tengert, a Shara-hegyet és az ősi grúz templomokat.

A KéK Travel kiemelt ajánlata az 1000 út utazási iroda katalógusából.
 
Hetedik nap: Tbiliszi
A település és környéke már a Kr. e. 6. évezredben is lakott volt, a város legkorábbi írásos említése a 4. századból származik. Ma harmóniában fér meg egymás mellett az ősi és a modern városrész, az egyszerre európai és keleties, gondosan felújított sétálóutcák, ahol kiváló éttermek várják a látogatókat.



A városnézést a Grúzia Anyja szobor megtekintésével kezdjük, ahonnan leereszkedve lehetőségünk lesz a Nurikala erőd fotózására (innen nyílik a legszebb kilátás a fővárosra). Ezt követően leereszkedünk az óvárosba, ahol a szűk, kicsiny utcácskákban lépten-nyomon ősi időkből származó látnivalókba botlunk. Megnézzük a 12. században emelt Metekhi templomot, majd elsétálunk a Szioni Székesegyházhoz, a Béke hídjához és a 6. században épült Ancsiszkáti templomhoz. A Béke Hídja egy olasz tervező alkotása, sajátos formájából kifolyólag vált a város új jelképévé. Séta a modern városrészben: felkeressük a Rusztaveli sugárutat, majd a Szabadság-teret. Délután szabadprogram és vásárlási lehetőség.



Nyolcadik nap: Mtcheta, a kereszténység bástyája
Reggeli után utazás Mtcheta-ba, Grúzia ősi fővárosába. Az egykori Ibéria, majd Kartli első fővárosa festői tájon, a Mtkvari és az Aragvi folyók torkolatánál fekszik. A hagyomány szerint a hegytetőre állította Szent Nino a keresztjét, melynek helyére később kápolnát, majd templomot emeltek: ez lett a Jvari templom. A templom körül védelmi fal is állt, ennek a nyomait ma is láthatjuk.


 
A Szvetichoveli székesegyház jelentőségére a neve is utal: Szveti-Choveli, vagyis „életadó oszlop”. Ezen a helyen a kereszténység előtt szentélyliget volt, majd a kereszténység felvétele után a 4. században az ősi pogány szent helyre fatemplomot építettek, az 5. században pedig bazilikát. A ma látható templom a 11. század elején épült, amikor az araboktól sikerült visszahódítani a várost; az építkezés a keresztény egyház jelentőségének visszaállítását szimbolizálta. A székesegyház a kaukázusi építészeti hagyományokat követi, a Kutaisziben, a Bagrati székesegyházon megjelenő stílusjegyeket demonstrálja.
Ezt követően a Nagy-Kaukázus főgerince felé utazunk tovább, meglátogatva az Ananuri erődöt és templomkomplexumot. A 17. századi épületegyüttes az Aragvi folyó partján fekszik, történelme folyamán számos csata szemtanúja volt. Az épületek díszítőelemei között kiemelt szerepet kaptak a kőbe faragott szőlőmotívumok és a borkultusz más motívumai.


 
Kilencedik nap: a Grúz hadiút és a Kazbek óriásvulkán
Reggeli után indulunk el a Grúz hadiúton: a cári időkben kiépített magashegyi út Örményországot és Grúziát kapcsolja össze Oroszországgal. Az út 2000-2200 méter magasságban halad, körös-körül 3-4000 méteres csúcsok magasodnak. Az eredetileg csapatok gyors felvonulását szolgáló út ma a Kaukázus egyik legfontosabb turisztikai szépsége. Kazbegiben terepjárókba szállunk át, és gyönyörű erdőkön keresztülhaladva érjük el a Gergeti Szentháromság templomkolostort. A 14. században emelt, „égbe épített” templomból lenyűgöző kilátás nyílik az 5047 méter magas Kazbek óriásvulkánra, innen indul túránk a Gweleti-vízeséshez is. Esti visszautazás a fővárosba, éj Tbilisziben.


 
Tizedik nap: Kakheti és a grúz borok dicsérete
A mai napon kiruccanunk Grúzia legfontosabb borvidékére, meglátogatunk két pincészetet, amelyekben kiváló borokat kóstolhatunk. Az első állásunk Signhaghi megerősített középkori városa, ahol borkóstolásba torkolló sétát teszünk. Utunkat folytatva, a következő látnivaló Szt. Nino sírja a 4. században emelt Bodbe kolostorban. Itt is látogatást teszünk egy helyi borászatban, ahol megkóstoljuk a tradicionális módszerrel készült borokat. A grúz borok feltehetően Földünk legrégebbi borai, a helyiek pedig roppant büszkék elévülhetetlen érdemeikre a borászat területén.
Délután visszautazás Tbiliszibe, este grúz folklórműsor, fergeteges tánccal és további borozással.



Tizenegyedik nap: Kutaisi
Reggeli után búcsút veszünk Tbiliszitől, és visszaindulunk Kutaisiba. Útközben megállunk Upliszcihe 2000 éves barlangvárosánál, amely az egyik legfontosabb ősi település Grúziában. A város több mint 700, sziklába vájt, a sziklában kialakított épületet számlált egykoron, az évszázadokat mintegy 150 épület vészelte át. Bejárjuk az egykori lakóhelyiségeket, a borospincéket, a pékségeket és műhelyeket, és megtekintjük a középkori bazilikát is.
Kutaisibe érkezés után látogatást teszünk a Parlament épületénél.


 
Tizenkettedik nap: Kutaisi - Budapest
Kora hajnali transzfer a repülőtérre, Budapestre a reggeli órákban érkezünk.
 
Az UNESCO Világörökségi listáján szereplő helyek:
Jvari székesegyház, Szvetichoveli székesegyház, Szvaneti középkori erődfalvai és tornyai

Fotók: mostafa meraji/ Pixabay// Katarzyna Javaheri-Szpak/ Pixabay// JLB1988/ Pixabay// mostafa meraji/ Pixabay// fox_lethe/ Pixabay// Svetlbel/ Pixabay// Svetlbel/ Pixabay// falco/ Pixabay
 
A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!
 
(1000 út utazási iroda)